top of page
sosyal medya kopya.png
Maszlee Bin Malik

Maszlee Bin Malik

Prof. Dr., IAIS Başkanı, Eski Milli Eğitim Bakanı, Malezya

Prof. Dr. Maszlee bin Malik eğitim, siyaset ve gönüllü çalışmalar alanında engin bir tecrübeye sahiptir. Mayıs 2018-Ocak 2020 tarihleri arasında Malezya Eğitim Bakanı olan bin Malik Mayıs 2018’den Kasım 2022’ye kadar Simpang Renggam partisi adına Malezya Millet Meclisi üyeliği görevinde bulunmuştur. Prof. Dr. Maszlee lisansını Ürdün’ün El Beyt Üniversitesi’nde tamamlamış ve 2004 yılında İslam Hukuku alanında yüksek lisansını almıştır. Daha sonra Birleşik Krallık Durham Üniversitesi’nde İyi Yönetim doktorasına sahip olmuştur. Siyasi kariyeri öncesinde Prof. Dr. Maszlee görevine kendini adamış bir eğitimci olarak 2000-2018 yılları arasında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde ders vermiştir. Aynı zamanda etkin şekilde gönüllü çalışmalara katılan bin Malik özel ihtiyaçları olan çocuklara yardım eden çeşitli STK’lar için danışmanlık yapmıştır. Mart 2023 itibarıyla Prof. Dr. Maszlee Cyberjaya Üniversitesi Psikoloji ve Sosyal Bilimler Fakültesinde profesörlük görevinde bulunmaktadır.

Prof. Dr. Maszlee’nin Eğitim Bakanı olarak görev süresi, güçlendirici ve kapsayıcı eğitime olan bağlılığıyla karakterize edilmiştir. İlkokullara sınav odaklı yapının yerine öğrenci odaklı bir sistem getiren bin Malik yüksek öğretim düzeyinde teknik ve mesleki eğitimi güçlendirmiş ve daha önce üniversite ve kolejlerde öğrencilerin ifade özgürlüğünü kısıtlayan yasaları değiştirmiştir. Görev süresince Malezya Millî Eğitim Bakanlığı’nda büyük veri komitesi oluşturarak STEM eğitimini ve yapay zekâ, büyük veri ve veri analizinin eğitimde kullanımını teşvik etmiştir. Prof. Dr. bin Malik ülke çapındaki tüm okullar için tek Öğrenim Yönetim Sistemi olarak Google Classroom’u (GC) kullanma yönünde cesur bir karar vermiştir ve bunun COVID-19 salgını sırasında etkili bir strateji olduğu kanıtlanmıştır.

Prof. Dr. Maszlee’nin dışlanmış ve dezavantajlı toplulukların eğitime erişimini ve eğitim kalitesini artırmaya yönelik çabaları dikkate değerdir. Düşük gelirli topluluklardan yaklaşık 5.000 öğrencinin tam sponsorlu devlet yatılı okullarına erişimini artıran Prof. Dr. Maszlee ülke çapında dezavantajlı öğrencilere ücretsiz yemek sağlamak için çalışmaktadır. Kendisi ayrıca vatansız çocukların ulusal eğitim sistemine erişimini sağlayan Sıfır Reddetme Politikasını uygulamaya koymuştur.

Prof. Dr. Maszlee’nin eğitim alanındaki uzmanlığı geniş çapta kabul görmüş ve 2021-2022 yılları arasında Malezya Parlamentosu Seçilmiş Eğitim Komitesi Başkanı, 2021-2023 yılları arasında Pakatan Harapan özel eğitim komitesi başkanlığı ve vekilliği de dahil olmak üzere çok sayıda önemli başka görevde bulunmuştur. Perbadanan Perpustakaan Awam Selangor (PPAS)/Selangor Halk Kütüphanesi’nin Aralık 2021’den bu yana Başkanlığını yürüten Prof. Dr. bin Malik ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde yayımlanan 50’den fazla kitap, bölüm ve 100’e yakın akademik dergi makalesi kaleme almıştır. Ayrıca Güneydoğu Asya Eğitim Bakanı Organizasyon Konseyi (SEAMEO) Başkanı, UNESCO Malezya Ulusal Komisyonu (MNCU) Başkanı, Malezya Erkek İzciler Konseyi Başkanı, Tunku Abdul Rahman Üniversitesi Rektörlüğü ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı ile Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Rektörlüğü gibi prestijli görevlerde bulunmuştur.

bottom of page