top of page
sosyal medya kopya.png
Cihad Demirli

Cihad Demirli

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı

1978 yılında Sivas´ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Hatay´da tamamladı. 2000 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği programından mezun olur olmaz aynı fakültenin Eğitim Bilimleri Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Fırat Üniversitesi’nde 2003 yılında Eğitim Teknolojileri Bilim Dalında Yüksek Lisans, 2007 yılında Eğitim Bilimleri Anabilim Dalında Doktora programını başarıyla tamamladı. 2007-2010 yılları arasında aynı üniversitenin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2010 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesine geçen Demirli, 2014 yılında Eğitim Programları ve Öğretim alanında Doçent unvanı aldı. 2020 yılında ise İstanbul Ticaret Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümüne Profesör olarak atandı.

Bu süre zarfında adı geçen üniversitelerde çeşitli idari görevlerde bulunmasının yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslararası projelerde yürütücülük, araştırmacı ve uzmanlık görevi yaptı; TÜBİTAK, YÖK gibi çeşitli kurumların bünyesindeki komisyonlarda görev aldı. Ayrıca 2010 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü kurucu bölüm başkanlığı görevini üstlendi. 2011 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Hayat Boyu Öğrenme Koordinatörlüğünü kurdu. Bu koordinatörlük bünyesinde 2016 yılına kadar Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi ve TOEFL Sınav Merkezi Müdürü olarak görev yaptı.

Akademik kariyerine devam ederken eş zamanlı olarak 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyoloji alanında ikinci lisans, 2015 yılında da İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalında Tezsiz Yüksek Lisans programlarını tamamladı. 2016 yılında Türkiye Maarif Vakfı’nda Yükseköğretim Kurulu adına Mütevelli Heyeti Üyesi olarak görevlendirildi.

25/08/2021 tarihli ve 31579 sayılı Resmî Gazete´de yayımlanan 2021/426 sayılı kararla Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına Kurul Başkanı olarak atandı. Akademik alanda çok sayıda bilimsel makale, kitap ve yayınları bulunan Demirli, İngilizce bilmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

bottom of page